Homer, Marge, Bart, Lisa, Meggie. Rodinka žlutých postaviček, která dala jméno celému fenomenálnímu americkému seriálu. Na televizních obrazovkách se poprvé kreslená rodinka objevila už v dubnu 1987. Nějakou dobu však nešlo o typický seriálový díl, jak to zná většina z nás, ale o pár minut trvající skeč v Tracey Ullman´s Show. Tam Simpsonovi vydrželi následující 3 roky avšak za celkového počtu necelých třiceti skečů (dílů).
V roce 1989 se Simpsonovi osamostatnili. Vzniká první klasický díl s názvem „Simpsons roasting on an open fire“ (v ČR jako „Vánoce u Simpsonových“). Původně měl vyjít jako první díl „Hezkej večer“, který kvůli technickým problémům byl přesunut na pozdější termín. Vzniká tak první série nejdéle vysílaného seriálu v USA.
Už v první sérii, která čítá pouze 13 dílů, se seznamujeme postupně s malým americkým městečkem Springfield a jeho obyvateli. Středem pozornosti samozřejmě zůstává hlavní rodinka, ale protože by 5 postav bylo poměrně málo, do děje zasahují zaměstnanci jaderné elektrárny, štamgasti hospody U Vočka a další springfieldské rodiny (Vanhoutenovi, Wiggumovi, Flandersovi,…). Několik postav prošlo od první série svým vývojem a kosmetickými úpravami. Pár příkladů za všechny: Barney Gumble byl už v prvním dílu blonďák, Vočko naopak černovlasý a Smithers černoch.
Od druhé série je seriál The Simpsons sezónní záležitostí a tak každá série má přes 20 dílů. Do současnosti (srpen 2007) vzniklo 19 sérií. K naší smůle se na obrazovky České televize dostávají poněkud se zpožděním (momentálně o 3 sérií).
Otcem celého seriálu je Matt Groening. Svět žlutých postaviček jej napadl během čtvrt hodiny při čekání na přijetí producentem Jamesem L. Brooksem. Ten po něm žádal návrh na kreslený seriál. Původně mělo jít o úplně jinačí projekt, ale změnou se Groening trefil do černého.
Matt Groening nechodil pro inspiraci příliš daleko. Sám rodák z městečka Springfield, pojmenoval rodinku Simpsonových podle svých příbuzných. Dlužno vysvětlit, že Springfield v USA figuruje snad častěji než v ČR název Lhota. Přes veškeré dohady, seriálový Springfield je smyšlený a i když je otázkou, jestli se Matt Groening neinspiroval u některých míst ve svém rodném městě, na mapě byste Evergreen Terrace hledali těžko.
Seriál The Simpsons za svou dlouholetou historii dokázal posbírat poměrně dost ocenění a prvenství. Např. již jmenovaný Nejdéle vysílaný seriál v USA nebo dokonce vlastní hvězda na hollywoodském chodníku. Americký časopis Time zařadil Barta Simpsona mezi padesátku nejvlivnějších osobností zábavního průmyslu. Za zmínku stojí také zvolení Homera Simpsona jako Největšího Američana v sekci fiktivních postav (pozn.: u nás zvolen Jára Cimrman).
Dnes už dokonce celebrity považují za čest stát se součástí některého z dílů o Simpsonových. V seriálu se zatím v kreslené podobě objevili Elton John, N´Sync, U2, Red Hot Chily Peppers, John Travolta, ale třeba také producent The Simpsons James L. Brooks a řada dalších.
Letos (2007) se Simpsonovi dočkali vlastního celovečerního filmu. Ten splnil očekávání věrných fanoušků a hlavní Groeningovu myšlenku – vytvořit díl o délce celovečerního filmu. Konec fenoménu The Simpsons se čekal už několikrát, ale žlutá rodinka je stále tady a tvůrcům humor nedochází. V jednom z dílů se dokonce na závěr autoři upsali songem, že Simpsonovi tu budou navždy.
Homer
My jsme si zvolili v sekci fiktivních postav Járu Cimrmana jako největšího Čecha. Ve spojených státech tento titul vyhrál kreslený Homer. Ve slovníku pod jeho jménem najdete definici rčení „Když se štěstí unaví, sedne i na blba“.
Homer jako jedna z hlavních postav seriálu opravdu příliš rozumu nepobral. Můžeme to přičítat na vrub pastelce v mozku, simpsnovským genům nebo nesčetným úderům do hlavy.
Čím se ovšem projevuje genialita tvůrců této světoznámé postavy? Především co všechno dokázal. Na to, že Homer sotva vystudoval střední školu a ztělesňuje neschopného, tlustého, líného, plešatého, nešikovného, nenažraného pracovníka jaderné elektrárny, dokázal toho opravdu hodně. Náhodně jmenujme, že se dostal do vesmíru, byl starostou, ochráncem starosty, pašerákem, šéfem policejního sboru, strojvedoucím jednokolejky atd, atd.
Předně ale je tento „americký pablb“ také milujícím otcem 3 dětí a manželem Marge. Pro svou rodinu zajistil vilu, kterou by pohrdnul málokdo a i přes všechny jeho výstřelky, kterých se nabažíme v každém dílu, předčí jeho dobré vlastnosti mnoho jiných postav z celého Springfieldu.
Marqe
Rozená jako Bouvierová. S Homerem se setkala již na střední škole a od jejich svatby se jejím životním údělem stala péče nejen o své tři děti, ale hlavně o svého manžela.
Marge přesto v rodině zaujímá pozici opaku Homera . Každou věc pečlivě zváží a nabízí-li se jenom malé riziko, je zásadně proti. Vždy to lze poznat podle nevrlého mručení.
Její účes připomínající kaktus už ve Springfieldu nikoho nepřekvapuje. Málokdy jí můžete vidět v něčem jiném než v zelených šatech. Neodmyslitelně k ní patří také korálkový náhrdelník, který má jako spoustu jiných věcí, rodinné dědictví.
Pravdou je, že občas její negativismus přeroste do neúměrného kibicování. I když je někdy na Homera, děti a občas i na celý Springfield přísná, myslí to dobře.
Bart
Prvorozený synek Marge a Homera Simpsonových. 10 let starý, školou povinný, ale hlavně školou znuděný. Studia opravdu nejsou jeho cíle a jako ideální práci si představuje něco na způsob bagristy nebo demoličního dělníka.
Bart je také mistrem přetvářky. Když provede nějaký prohřešek, dokáže se před ředitelem, mamkou nebo i soudcem vyvlíknout díky úhlednému účesu jeho jinak střapatých vlasů a smutných očí. Mezi jeho největší zábavy patří vytáčení ředitele Skinnera a Vočka, který se díky němu neustále ztrapňuje před osazenstvem svého baru.
I když by se mohlo zdát, že Bart je jenom obyčejný sígr, který jde ve stopách svého otce , pravda je opak. Stejně jako Homer, Bart dokáže být užitečný, ohleduplný a svědomitý. Zdatně také zvládá úlohu nejstaršího bratra dvou mladších sester. …teda když zrovna chce.
Lisa
Druhorozená dcerka. Oproti Bartovi je očividně spíše po mamince. Ovšem někdy i tu udivuje svou sečtělostí a chytrostí. Lisu totiž tolik nezajímá móda, účesy a vůbec to, co ostatní osmileté holky z její třídy. Nejvíce touží po vědění a dobrém vzdělání. To někdy dokáže přerůst až v závislost na školu, například při uhelných prázdninách.
Přestože je Lisa velmi chytrá a to až tak, že dokázala zapadnout mezi vysokoškolačky, nejlépe její slabší momenty vystihl ředitel Skinner „…se sklony k všeználkovství.“
Díky svým znalostem a povaze Lisa není zrovna nejoblíbenější mezi spolužáky. Ne, že by jí nenáviděli, ale sama dobře ví, jak moc jsou šprti milováni. Přestože je jí teprve osm let, cíle má jasné – univerzita a nějaká odpovídající práce. Například 1. heterosexuální prezidentka spojených států.
Maggie
Maggie je nejmladší člen rodiny Simpsonových a hlavně nemluvně. To by mohl být dostatečný důvod napsat o ní pouze 2 řádky a nic víc.
Maggie ovšem v sobě skrývá mnohem více. Není zřejmé po kom je více, jestli po Homerovi nebo Marge, ale přestože za 18. sérií pronesla jedno jediné slovo, dokázala už Homerovi zachránit život, postřelit pana Burnse, atd.
Ačkoliv je maličká, vždy je v přítomnosti Marge. Nikdy (kromě vizí budoucnosti) jí neuvidíte bez jejího dudlíku pro který je ochotna udělat cokoliv.
!!!
(Edita, 2. 3. 2009 18:08)