Jdi na obsah Jdi na menu
 


                       Piráti z KaribikuObrazek

Režie: Gore Verbinski

Scénář: Ted Elliot, Terry Rossio, Stuart Beattie a Jay Wolpert

Kamera: Dariusz Wolski

Hudba: Klaus Badelt, Ramin Djawadi, James Michael Dooley, Nick Glennie-Smith, Steve Jablonsky, James McKee Smith, Blake Neely, Mel Wesson a Geoff Zanelli

Hlavní role: Johhny Depp (Jack Sparrow), Orlando Bloom (Will Turner) a Keira Knightley (Elizabeth)

   Díl 1.Prokletí černé perly

Obrazek


Podle pověsti křižuje Karibikem tajemná loď s černými plachtami a prokletou posádkou, která je vedena kapitánem tak zvráceným, že jej samo peklo vyplivlo zpět.

 Jednoho večera připluje Černá perla do přístavu Port Royal, který nejprve totálně rozstřílí svými děly a následně unese guvernérovu dceru Elizabeth (Keira Knightley). Ta jim má pomoci zlomit prokletí, které se nad Černou perlou vznáší. Will Turner (Orlando Bloom), místní kovář a velmi dobrý šermíř, je však do Elizabeth, své kamarádky z dětství, zamilován a tak se rozhodne Perlu pronásledovat. Pravděpodobně by ji nikdy nenašel, kdyby čirou náhodou nepotkal kapitána Jacka Sparrowa. Jack Sparrow (Johny Depp) jako jediný ví, jak Perlu najít a jako její bývalý kapitán má se svým samozvaným nástupcem rovněž nevyřízené účty. Tak naše karibské dobrodružství samozřejmě teprve začíná.

 Černá perla je vynikající pirátský film s pohádkovým nádechem, ve kterém nechybí poklad, pusté ostrovy, opičky, pevnost, šermírny, únosy lodí i lidí a prokletí piráti, kteří ve svitu Luny vypadají jako kostlivci. Přestože nejde vyloženě o komedii najdeme zde i spoustu zdařilých gagů. Za všechny jmenujme například kuriozní přistání kpt. Sparrowa s jeho člunem, chtěl jsem říct lodí, hned v úvodu filmu. Filmové efekty jsou velmi zdařilé. Když například kpt. Barbossa (Geoffrey Rush)přechází ze stínu kajuty do měsíčního svitu a postupně se mu obličej mění na kostru, je to velmi působivé.

 Přestože je film údajně natočen na motivy atrakce z Disney parku, my co známe alespoň jeden díl Monkey Islandu si o tom myslíme své. Podobnost s touto čtyřdílnou adventurou ze stejného prostředí je tak velká, že už při čtení první zmínky o Pirátech z Karibiku jsem si myslel, že jsou natočeni podle Monkey Islandu. Pokud tomu tak není, jediné vysvětlení, které mě napadá, je, že byla podle Monkey Islandu vytvořena ta Disneyovská atrakce :-)

   Díl 2.Truhla mrtvého muže

Obrazek

Kapitán Jack je zpět… a s ním i Will Turner, Elizabeth Swann a celá řada nových i dobře známých postav, které se vrací na plátna kin v druhém dílu velkolepé ságy Piráti z Karibiku. V hlavních rolích se znovu představí Johnny Depp, jemuž role Jacka Sparrowa vynesla nominaci na Oscara, Orlando Bloom a Keira Knightley, která má od loňského roku také na kontě oscarovou nominaci.

V tomto dobrodružném a velkolepém pokračování filmového hitu z roku 2003, které vzniklo opět pod vedením producenta Jerryho Bruckheimera a režiséra Gorea Verbinskiho, je kapitán Jack Sparrow znovu lapen ve spletité síti záhrobních intrik. Prokletí Černé perly se mu sice podařilo zlomit, avšak nyní musí se svou posádkou čelit mnohem děsivější hrozbě – ukáže se, že Jack se upsal krví legendárnímu Davymu Jonesovi (Bill Nighy), který je vládcem oceánských hlubin a kapitánem tajemné lodě BLUDNÝ HOLANĎAN, jíž se v rychlosti a schopnosti rychlého zmizení nedokáže vyrovnat žádná jiná loď. Pokud se Jackovi nepodaří najít způsob, jak se z této faustovské dohody vyvázat, bude nucen strávit celý posmrtný život jako otrok v Jonesových službách. Překvapivý vývoj událostí přeruší svatební plány Willa Turnera a Elizabeth Swann, kteří se znovu ocitají ve víru Jackových dobrodružství, během nichž dojde na strhující souboje s mořskými monstry, nepřátelský naladěnými ostrovany a výstřední věštkyní Tiou Dalmou (Naomie Harris) a dokonce i na tajemné setkání s Willovým dlouho ztraceným otcem Štruplem Billem (Stellan Skarsgard).

Mezitím si nemilosrdný lovec pirátů lord Cutler Beckett (Tom Hollander) z Východoindické společnosti začíná brousit zuby na bájnou Truhlu mrtvého muže. Dávná legenda praví, že ten, kdo se truhly zmocní, bude moci ovládnout Davyho Jonese a celou jeho posádku – a Beckett chce této obrovské síly využít k tomu, aby jednou provždy očistil Karibik od všech pirátů, kteří jej křižují. Časy se mění a skutečnými loupeživými piráty se pomalu stávají draví obchodníci a úředníci… zatímco staromódním bukanýrům jako je Jack, kterému jde především o dobrodružství a nespoutaný způsob života, hrozí vymření.

          Díl.3.Na konco Světa

Obrazek

Elizabeth je unesena orientálním pirátem Sao-Fengem. Mezitím vychází na povrch řada dalších potíží a ještě se musí přichystat další záchranná výprava.

Další informace: S hrdiny se vidíme velmi pravděpodobně naposled. Místo poslední bitvy, kde se kapitán Jack Sparrow, kovář Will a jeho družka Elizabeth utkají se všemi starými známými z jedničky a dvojky - těmi budiž například Norrington, Beckett a Jones, ale nebude samozřejmě chybět ani Barbossa Geoffreyho Rushe a ve dvojce nově do pirátského vesmíru vhozený Stellan Skarsgård alias Bill Turner. Postav tedy bude přehršel a finální boj o Sedm moří vskutku velkolepý. A aby to bylo zakončení se vším všudy, tedy absolutně stylové podle všech žánrových pravidel a diváckých předpokladů, dobro se zlem se utká na duchařské lodi ne náhodou připomínající Titanic. Parní stroj na hýřivé barvy, atraktivní lokace, sympatické postavy a z toho plynoucí popcornový mamon řídí i potřetí Gore Verbinski, šikovný to chlapík, který se díky zprvu nenápadnému remaku Kruhu dostal do hodně výsadního postavení mezi současnou režijní hollywoodskou smetánkou.

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář